Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego

Herbu Suchekomnaty

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń


Galeria 2021

3 Maja

Tuż przed Świętem 3 Maja…
W sobotę wieczorem przedstawiciele Chorągwi Zamku w Zawieprzycach uporządkowali miejsce wokół mogiły pięciu bezimiennych powstańców styczniowych na cmentarzu w Kijanach. (Wkrótce trzeba będzie przeprowadzić czyszczenie płyty z piaskowca oraz jej impregnację, by zapobiec dalszej degradacji.)
Na mogile pojawiły się także biało-czerwone znicze i dekoracje, podobnie jak przy pomniku powstańców styczniowych w Spiczynie. Są to dwa miejsca, które od kilku lat nasze Stowarzyszenie otoczyło szczególną opieką.
Zwłaszcza przy okazji świąt narodowych warto wspomnieć ofiarność naszych przodków i pochylić głowę w zadumie nad wydarzeniami historycznymi sprzed 160, 190 czy 230 lat…
To jest nasz obowiązek patriotyczny, a zarazem przywilej ostatnich dziesięcioleci, ponieważ nie wszyscy Polacy w swoich czasach mogli swobodnie okazywać szacunek do Polski i tego, co było bliskie ich sercom.

Lany Poniedziałek TVP Lublin

Lany Poniedziałek w TVP 3
Staropolskie obyczaje… Dawne tradycje… Zwyczaje naszego regionu…
Kto ma je przypominać? Tacy jak my!
Wszyscy, którzy nie zachłysnęli się tzw. nowoczesnością. A widzą jeszcze ważny przekaz w codziennych i świątecznych rytuałach, o których czyta się w starych księgach lub opowiada w rodzinnych anegdotach.
W programie „Wiosna z TVP 3” – „Powiat Łęczyński” (emitowanym 5 kwietnia br. od godz. 11.00.) przedstawiliśmy scenkę, która dotyczyła kultywowania regionalnych tradycji charakterystycznych dla Lanego Poniedziałku m.in.:
1. „Śmiganie” wierzbowymi gałązkami w celu zapewnienia zdrowia i urody.
2. Oczekiwanie na gości. Wspólne międzypokoleniowe świętowanie.
3. Polewanie wodą młodych panien dla zapewnienia im zdrowia i powodzenia.
Dziękujemy Panu Staroście za zaproszenie do programu. Mieszkańcy gminy Spiczyn mają wspaniałe dziedzictwo historyczne i postarają się „ocalić je od zapomnienia”.
Oto zdjęcia wykonane na planie filmowym przy Starostwie w Łęcznej. (Jeśli ktoś chciałby obejrzeć zainscenizowaną sytuację, proszę jej szukać w programie o godz. 11.15.)