Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego

Herbu Suchekomnaty

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń


Galeria 2020

Zawieprzycka lipa czy "lipa"

Zawieprzycka lipa czy "lipa"

Wszyscy ją znają lub o niej słyszeli...
Rosła kiedyś we wschodniej części parku, nieopodal oranżerii, tuż przy drodze prowadzącej z zamkowego dziedzińca na folwark. Potężna, rozłożysta, o obwodzie pnia przekraczającym 8 metrów. Z pewnością była stara, ale wyglądała imponująco i tajemniczo. Wystąpiła nawet w filmie grozy! Prawdziwa barokowa dama. Dożyła 300 lat, lecz pokonał ją piorun, a dzieła zniszczenia dopełnił okrutny czas... Umierała latami i nikt nie mógł uchronić jej przed śmiercią.
Wg legendy posadzić miała ją Król Sobieski na pamiątkę wieloletniej przyjaźni z Atanazym Miączyńskim...
Pozostały po niej fotografie, kilka kadrów w filmie „Lokis” i wspomnienia. Ku zaskoczeniu wszystkich po kilku latach z korzeni starej lipy wyrósł mocny pęd, który z każdym rokiem nabierał objętości i mknął w górę ku słońcu. (Lipy mają to w naturze: nie poddają się zbyt szybko!) Niektórzy mówili, ze to zapowiedź lepszych czasów dla zawieprzyckich zabytków. Bo i władza w Polsce się zmieniła i ludzie stali się bardziej świadomi. A „Córka” Lipy Sobieskiego może być symbolem tego odrodzenia i miłości do wielkiej historii.
Na początku XXI wieku coraz częściej w Zawieprzycach na co dzień i od święta pojawiali się turyści, miłośnicy dawnych dziejów i nieskażonej przyrody. Od 2007 roku spotykali się na Majówkach Historycznych, przybywając z dalekich stron... Wzgórze ożywało jak za najlepszych czasów kasztelana Atanazego herbu SucheKomnaty.
Nieco później pojawiły się wielkie projekty, min. te ze Szlaku Jana III Sobieskiego. Opowieść o przyjaźni Króla z Miączyńskim stała się motywem wielu przedsięwzięć, tylko o losach lipy jakby zapomniano... Chociaż niezupełnie...
Nadal pamiętali o niej mieszkańcy, ambitni turyści i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawieprzycach, które opiekowały się miejscem po starej lipie i pielęgnowały jej „Córkę”. Ba! W 2004 r. zaadoptowały wszystkie zabytki na Zawieprzyckim Wzgórzu i nauczyły się legend oraz historii zamku, aby oprowadzać turystów.
Dziesięć lat później, przeważnie w wakacje, na zamkowym dziedzińcu pojawiały się dzieci ze Świetlicy POMOCNA DŁOŃ w Spiczynie. Systematycznie, każdego roku.
To one porządkowały teren przy lipie i uczyły się zawieprzyckiej historii opowiadanych przez Chorągwian. W 2018 r. wspólnym staraniem Członków Stowarzyszenia wytyczono miejsce pamięci po Lipie Sobieskiego i oznakowano nową tablicą. W pracach pomagały dzieci i były bardzo dumne z tego, że pielęgnują ważną historię...

Kolejne zebranie Chorągwi pod gołym niebem przeznaczyliśmy na omówienie bieżących spraw i uporządkowanie miejsca wokół Lipy w zawieprzyckim parku. Zakonserwowana dwa lata temu nowa palisada jeszcze w dobrym stanie, kora w wystarczającej ilości. Nikt nie zniszczył tablicy informacyjnej. Tylko chwasty! Wysokie i uparte... Ale musiały się poddać silnym dłoniom dragonów! I jeszcze przycięcie odrastających pędów...
A wokół? To już nie park. To prawdziwy busz! Przy okazji ubolewaliśmy, że stare wysokie drzewo w środkowej części parku, powalone przez wichurę, leży już drugi miesiąc i nikt się nim nie interesuje... Bo po co zawracać sobie głowę...

A tak przy okazji:

Do wiadomości sympatyków Zawieprzyckiego Wzgórza podajemy informacje o niektórych wydatkach gminy na różne działania związane z ochroną zabytków... (Źródło: BIP/umowy)
A) 12.08.2015 – wykonanie wielobranżowych usług projektowych, rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego – 170 731,71 zł

https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tdc/1.5/16/1f60e.png");">? 21.01.2016 – wykonanie projektu:Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach – 9 000 zł

C) 29.04.2016 oraz 07.09.2016 – skoszenie powierzchni zielonych na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach – 702 + 702 = 1404 zł ( w poprzednich latach za koszenie trawy na wzgórzu najczęściej płaciła Chorągiew)

D) 08.09. 2016 – usunięcie 3 sztuk drzew z terenu zespołu pałacowo-parkowego –
3 780 zł

E) 15.05.2017 oraz 04.07.2017 – skoszenie powierzchni zielonych na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach – 120 zł za godzinę + 8% vat (ale łącznej sumy za wykonanie tych usług nie podano)

F) 25.08. 2017 – aktualizacja studium wykonalności i wniosku aplikacyjnego „Zagospodarowanie przestrzeni parkowej w Zawieprzycach” - 7 000 zł

G) cały rok 2018 – brak umów na Wzgórze Zamkowe (ANI JEDNEGO PROJEKTU??? DZIWNE...)

Rok 2019

H) wykonanie Gminnej Ewidencji Zabytków oraz Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami – 7 134 zł (dokumentacja dotyczy nie tylko Zawieprzyc, ale... CO Z NIEJ WYNIKA???)

I) wykonanie projektu budowlano-wykonawczego w zakresie branży architektonicznej dot. remontu Szkoły Podstawowej w Zawieprzycach – 18 450 zł ( REMONT MIAŁ BYĆ W WAKACJE 2020. DZIECI I RODZICE CZEKAJĄ. SZKOŁA JEST ZALEWANA I PANUJE W NIEJ WILGOĆ! W BUDYNKU PRACUJĄ OSUSZACZE UŻYCZANE PRZEZ CHORĄGIEW)

J) inwentaryzacja dendrologiczna drzewostanu wraz z gospodarką drzewostanem w parku w Zawieprzycach – 55 zł za 1 szt. drzewa, nie więcej niż 25 000 zł (PLAKIETKI NA DRZEWACH, NAWET NA POŁAMANYCH ŚLIWACH MIRABELKACH, KTÓRE SĄ UZNAWANE ZA GATUNEK POSPOLITY, EKSPANSYWNY, WRĘCZ CHWAST W NASADZENIACH PARKOWYCH!!!)

K) opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z kosztorysem dla
inwestycji: Przystosowanie zabytkowej stajni na Centrum Integracji Kulturalnej w Zawieprzycach – 25 000 zł
UWAGA! UWAGA!
KOLEJNE PROJEKTY!
L)Projekt zagospodarowania parku w zpp wZawieprzycach – 25 830 zł (jedna firma)
Ł) Projekt zagospodarowania parku w zpp w Zawieprzycach – 14 145 zł (druga firma)

 

Rok 2020

M) opracowanie projektu budowlanego dla inwestycji: Przystosowanie zabytkowej stajni na Centrum Integracji Kulturalnej w Zawieprzycach – 43 000 zł
N) remont budynku kaplicy w Zawieprzycach – 279 084,94 zł
O) nadzór inwestorski nad remontem kaplicy w Zawieprzycach – 8 364 zł

Wszystkie informacje można sprawdzić, są ogólnie dostępne.
Projekty, papiery, analizy... I to jest „zawieprzycka lipa”, ale mało kto się nią interesuje...
A zabytki stanowiące dorobek wielu pokoleń niszczeją...
A publiczne pieniądze są wydawane beztrosko i płyną, płyną jak woda w meandrach Wieprza.